Results

 

CCRW Home

RHKYC Home

Visit our Sponsor

Total Lubmarine Asia Pacific
China Coast Race Week 2007

Comprising
Total Lubmarine Asia Pacific China Coast Regatta 
12, 13 & 14 October 2007

and
Total Lubmarine Asia Pacific Hong Kong to Hainan Race
Starting 25 October 2007

Provisional Results

Race 1 | Race 2 | Race 3 | Race 4 | Race 5 | Race 6 

Overall

Overall

PROVISIONAL RESULTS

IRC Division A

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

Race 5

Race 6

Disc

Total

Place

HKG 600

Jelik

Frank Pong

1

1

2

1

1

1

-2

5

1

HKG 2238

Ffreefire 52

Sam Chan

3

2

1

2

3

3

-3

11

2

HKG 2166

Fortis Mandrake

Burns / Kinmonth

2

3

3

3

2

2

-3

12

3

HKG 2228

Microlab Moonlight Shadow

Adam Ng

4

5

5

5

4

4

-5

22

4

Premier Cruising

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

Race 5

Race 6

Disc

Total

Place

AUS 6188

Strewth

Geoff Hill

1

2

1

1

1

1

-2

5

1

HKG 1887

Moonblue

Andrew Rickards

2

1

3

2

2

2

-3

9

2

CAY 8888

Moonblue II

Peter Churchouse

3

6

2

3

3

4

-6

15

3

HKG 1092

Cave Canem

Simon Boyde

5

3

4

4

6

3

-6

19

4

HKG 2082

Blauwvoet

Marcel Liedts

4

6

6

6

6

6

-6

28

5

IRC Division B

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

Race 5

Race 6

Disc

Total

Place

HKG 138056

Stella

Roland Buser

1

1

2

2

2

4

-4

8

1

HKG 1642

Mistress Margarita

Helmuth Hennig

5

2

1

1

1

15

-15

10

2

HKG 1996

Joyride

Alan Chua

3

4

5

4

6

1

-6

17

3

HKG 1978

Jaywalker

Paul Bankowski

4

3

3

5

9

2

-9

17

4

HKG 1832

Dexter

Lowell Chang

2

5

4

3

4

15

-15

18

5

HKG 1822

Rampage

Denis Ma

7

7

10

6

5

3

-10

28

6

HKG 10135

Roxanne

Peter McCaffery

11

6

8

7

3

7

-11

31

7

HKG 1507

Walawala

Steve Manning

8

10

7

11

7

5

-11

37

8

HKG 2090

Red Kite

Anthony Root

10

11

6

8

8

6

-11

38

9

HKG 11175

Quest

Patrick Slesinger

14

9

9

10

15

9

-15

51

10

HKG 2302

Team Simpson Marine

Inge Strompf-Jepsen

9

8

11

9

15

15

-15

52

11

HKG 2101

Apsara

Mike Sleightholme

13

15

12

13

10

8

-15

56

12

HKG 2055

Reef Knot

C.L. Yu

12

12

13

12

11

10

-13

57

13

HKG 1347

Calamansi

Ross Dawson

6

15

15

15

15

15

-15

66

14

IRC Division C

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

Race 1

Race 2

Race 3

Race 4

Race 5

Race 6

Disc

Total

Place

HKG 2133

Sai Kung Belle

Jamie McWilliam

1

1

1

1

1

10

-10

5

1

HKG 9546

Impala 1

Mike Burrell

6

2

2

2

2

2

-6

10

2

HKG 2233

Paddy B

Hong Kong Sea School / Chan Yuk Wah

5

4

4

3

3

1

-5

15

3

HKG 787

Sex Drive

Deborah Fu

2

3

3

4

5

4

-5

16

4

HKG 1045

Moll

Philip Bowring

7

6

5

5

6

3

-7

25

5

HKG 1066

Boss Hogg

Francis Cheung

8

5

6

6

4

10

-10

29

6

HKG 235

Pied Piper

Russell Worth

9

7

7

7

7

5

-9

33

7

HKG 716

Ling Yuan

Henry Wong

3

10

10

10

10

10

-10

43

8

HKG 1047

Taxi

Dennis Chien

4

10

10

10

10

10

-10

44

9

HKPN Division

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

Race 1*

Race 2*

Race 3*

Race 4*

Race 5*

Disc

Total

Place

HKG 543

Silenus

Nick Southward

1

3

1

4

3

-4

8

1

HKG 1698

No One Else

Emily Chan

3

2

4

2

1

-4

8

2

HKG 1135

G.A.

Arthur Ho

2

1

3

3

2

-3

8

3

HKG 649

Xanadu II

Martin Wong

5

7

2

1

4

-7

12

4

HKG 2066

Thea

Peter Forsythe

4

4

5

5

5

-5

18

5

HKG2017

Cassini

Philippe Cotillon

6

5

6

6

6

-6

23

6

 

Race 6

Course

Start Time

IRC Division A

5

12:50:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 600

Jelik

Frank Pong

1.462

14:44:33

01:54:33

02:47:28

1

1

HKG 2166

Fortis Mandrake

Burns / Kinmonth

1.286

15:03:30

02:13:30

02:51:41

2

2

HKG 2238

Ffreefire 52

Sam Chan

1.334

15:00:42

02:10:42

02:54:21

3

3

HKG 2228

Microlab Moonlight Shadow

Adam Ng

1.291

15:05:39

02:15:39

02:55:07

4

4

Race 6

Course

Start Time

Premier Cruising

5

12:50:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

6188

Strewth

Geoff Hill

1.156

15:20:05

02:30:05

02:53:30

1

1

HKG 1887

Moonblue

Andrew Rickards

1.159

15:23:57

02:33:57

02:58:26

2

2

HKG 1092

Cave Canem

Simon Boyde

1.009

15:51:54

03:01:54

03:03:32

3

3

CAY 8888

Moonblue II

Peter Churchouse

1.241

15:22:36

02:32:36

03:09:23

4

4

2082

Blauwvoet

Marcel Liedts

1.180

dns

dns

dns

-

6

Race 6

Course

Start Time

IRC Division B

6

12:55:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 1996

Joyride

Alan Chua

1.032

15:24:10

02:29:10

02:33:56

1

1

HKG 1978

Jaywalker

Paul Bankowski

1.153

15:10:57

02:15:57

02:36:45

2

2

HKG 1822

Rampage

Denis Ma

1.084

15:20:23

02:25:23

02:37:36

3

3

138056

Stella

Roland Buser

1.115

15:16:23

02:21:23

02:37:39

4

4

HKG 1507

Walawala

Steve Manning

1.117

15:17:38

02:22:38

02:39:19

5

5

HKG 2090

Red Kite

Anthony Root

1.014

15:33:22

02:38:22

02:40:35

6

6

HKG 10135

Roxanne

Peter McCaffery

0.984

15:38:21

02:43:21

02:40:44

7

7

HKG 2101

Apsara

Mike Sleightholme

1.039

15:39:05

02:44:05

02:50:29

8

8

HKG 11175

Quest

Patrick Slesinger

0.993

15:48:02

02:53:02

02:51:49

9

9

HKG 2055

Reef Knot

C.L. Yu

1.027

16:00:54

03:05:54

03:10:55

10

10

1832

Dexter

Lowell Chang

0.986

dnf

dnf

dnf

-

15

HKG 1642

Mistress Margarita

Helmuth Hennig

0.992

dnf

dnf

dnf

-

15

HKG 1347

Calamansi

Ross Dawson

0.995

dns

dns

dns

-

15

HKG 2302

Team Simpson Marine

Inge Strompf-Jepsen

1.075

dns

dns

dns

-

15

Race 6

Course

Start Time

IRC Division C

6

12:55:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 2233

Paddy B

Hong Kong Sea School / Chan Yuk Wah

0.890

14:32:44

01:37:44

01:26:59

1

1

HKG 9546

Impala 1

Mike Burrell

0.890

14:34:41

01:39:41

01:28:43

2

2

1045

Moll

Philip Bowring

0.890

14:36:24

01:41:24

01:30:15

3

3

HKG 787

Sex Drive

Deborah Fu

0.904

14:34:54

01:39:54

01:30:19

4

4

235

Pied Piper

Russell Worth

0.890

14:43:23

01:48:23

01:36:28

5

5

HKG 1066

Boss Hogg

Francis Cheung

0.890

dns

dns

dns

-

10

HKG 716

Ling Yuan

Henry Wong

0.890

dns

dns

dns

-

10

HKG 2133

Sai Kung Belle

Jamie McWilliam

0.889

dns

dns

dns

-

10

C1047

Taxi

Dennis Chien

0.894

dns

dns

dns

-

10

Race 5*

Course

Start Time

HKPN Division

6

13:10:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

Regatta HKPN

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 1698

No One Else

Emily Chan

878

14:36:46

01:26:46

01:38:49

1

1

HKG 1135

G.A.

Arthur Ho

974

14:46:39

01:36:39

01:39:14

2

2

HKG 543

Silenus

Nick Southward

1074

14:58:58

01:48:58

01:41:28

3

3

C649

Xanadu II

Martin Wong

1028

14:55:02

01:45:02

01:42:10

4

4

C2066

Thea

Peter Forsythe

910

14:57:10

01:47:10

01:57:46

5

5

HKG2017

Cassini

Philippe Cotillon

875

15:05:16

01:55:16

02:11:44

6

6

 

Race 5

Course

Start Time

IRC Division A

5

11:05:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 600

Jelik

Frank Pong

1.462

11:59:01

00:54:01

01:18:58

1

1

HKG 2166

Fortis Mandrake

Burns / Kinmonth

1.286

12:08:32

01:03:32

01:21:42

2

2

HKG 2238

Ffreefire 52

Sam Chan

1.334

12:06:45

01:01:45

01:22:22

3

3

HKG 2228

Microlab Moonlight Shadow

Adam Ng

1.291

12:09:19

01:04:19

01:23:02

4

4

Race 5

Course

Start Time

Premier Cruising

5

11:05:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

6188

Strewth

Geoff Hill

1.156

12:21:03

01:16:03

01:27:55

1

1

HKG 1887

Moonblue

Andrew Rickards

1.159

12:22:18

01:17:18

01:29:35

2

2

CAY 8888

Moonblue II

Peter Churchouse

1.241

12:21:27

01:16:27

01:34:52

3

3

HKG 1092

Cave Canem

Simon Boyde

1.009

dnf

dnf

dnf

-

6

2082

Blauwvoet

Marcel Liedts

1.180

dns

dns

dns

-

6

Race 5

Course

Start Time

IRC Division B

4

11:10:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 1642

Mistress Margarita

Helmuth Hennig

0.992

12:04:33

00:54:33

00:54:07

1

1

138056

Stella

Roland Buser

1.115

11:58:43

00:48:43

00:54:19

2

2

HKG 10135

Roxanne

Peter McCaffery

0.984

12:08:02

00:58:02

00:57:06

3

3

1832

Dexter

Lowell Chang

0.986

12:09:21

00:59:21

00:58:31

4

4

HKG 1822

Rampage

Denis Ma

1.084

12:04:43

00:54:43

00:59:19

5

5

HKG 1996

Joyride

Alan Chua

1.032

12:07:31

00:57:31

00:59:21

6

6

HKG 1507

Walawala

Steve Manning

1.117

12:03:46

00:53:46

01:00:03

7

7

HKG 2090

Red Kite

Anthony Root

1.014

12:09:27

00:59:27

01:00:17

8

8

HKG 1978

Jaywalker

Paul Bankowski

1.153

12:02:56

00:52:56

01:01:02

9

9

HKG 2101

Apsara

Mike Sleightholme

1.039

12:17:30

01:07:30

01:10:08

10

10

HKG 2055

Reef Knot

C.L. Yu

1.027

12:24:22

01:14:22

01:16:22

11

11

HKG 11175

Quest

Patrick Slesinger

0.993

dnf

dnf

dnf

-

15

HKG 2302

Team Simpson Marine

Inge Strompf-Jepsen

1.075

dnf

dnf

dnf

-

15

HKG 1347

Calamansi

Ross Dawson

0.995

dns

dns

dns

-

15

Race 5

Course

Start Time

IRC Division C

4

11:10:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 2133

Sai Kung Belle

Jamie McWilliam

0.889

12:13:48

01:03:48

00:56:43

1

1

HKG 9546

Impala 1

Mike Burrell

0.890

12:14:47

01:04:47

00:57:39

2

2

HKG 2233

Paddy B

Hong Kong Sea School / Chan Yuk Wah

0.890

12:15:36

01:05:36

00:58:23

3

3

HKG 1066

Boss Hogg

Francis Cheung

0.890

12:16:05

01:06:05

00:58:49

4

4

HKG 787

Sex Drive

Deborah Fu

0.904

12:17:59

01:07:59

01:01:27

5

5

1045

Moll

Philip Bowring

0.890

12:19:18

01:09:18

01:01:41

6

6

235

Pied Piper

Russell Worth

0.890

12:24:31

01:14:31

01:06:19

7

7

HKG 716

Ling Yuan

Henry Wong

0.890

dns

dns

dns

-

10

C1047

Taxi

Dennis Chien

0.894

dns

dns

dns

-

10

Race 4*

Course

Start Time

HKPN Division

4

11:15:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

Regatta HKPN

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

C649

Xanadu II

Martin Wong

1028

12:25:49

01:10:49

01:08:53

1

1

HKG 1698

No One Else

Emily Chan

878

12:17:08

01:02:08

01:10:46

2

2

HKG 1135

G.A.

Arthur Ho

974

12:25:24

01:10:24

01:12:17

3

3

HKG 543

Silenus

Nick Southward

1074

12:36:35

01:21:35

01:15:58

4

4

C2066

Thea

Peter Forsythe

910

12:46:14

01:31:14

01:40:15

5

5

HKG2017

Cassini

Philippe Cotillon

875

12:59:43

01:44:43

01:59:41

6

6

 

Race 4

Course

Start Time

IRC Division A

5

14:15:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 600

Jelik

Frank Pong

1.462

15:13:40

00:58:40

01:25:46

1

1

HKG 2238

Ffreefire 52

Sam Chan

1.334

15:22:18

01:07:18

01:29:47

2

2

HKG 2166

Fortis Mandrake

Burns / Kinmonth

1.286

15:26:26

01:11:26

01:31:52

3

3

HKG 2228

Microlab Moonlight Shadow

Adam Ng c/o Frank Pong

1.291

dns

dns

dns

-

5

Race 4

Course

Start Time

Premier Cruising

5

14:15:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

6188

Strewth

Geoff Hill

1.156

15:33:02

01:18:02

01:30:12

1

1

HKG 1887

Moonblue

Andrew Rickards

1.159

15:36:31

01:21:31

01:34:29

2

2

CAY 8888

Moonblue II

Peter Churchouse

1.241

15:35:11

01:20:11

01:39:30

3

3

HKG 1092

Cave Canem

Simon Boyde

1.009

15:53:56

01:38:56

01:39:49

4

4

2082

Blauwvoet

Marcel Liedts

1.180

dns

dns

dns

-

6

Race 4

Course

Start Time

IRC Division B

4

14:20:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 1642

Mistress Margarita

Helmuth Hennig

0.992

15:26:53

01:06:53

01:06:21

1

1

138056

Stella

Roland Buser

1.115

15:19:45

00:59:45

01:06:37

2

2

1832

Dexter

Lowell Chang

0.986

15:28:58

01:08:58

01:08:00

3

3

HKG 1996

Joyride

Alan Chua

1.032

15:26:55

01:06:55

01:09:03

4

4

HKG 1978

Jaywalker

Paul Bankowski

1.153

15:20:57

01:00:57

01:10:17

5

5

HKG 1822

Rampage

Denis Ma

1.084

15:26:36

01:06:36

01:12:12

6

6

HKG 10135

Roxanne

Peter McCaffery

0.984

15:33:28

01:13:28

01:12:17

7

7

HKG 2090

Red Kite

Anthony Root

1.014

15:31:30

01:11:30

01:12:30

8

8

HKG 2302

Team Simpson Marine

Inge Strompf-Jepsen

1.075

15:28:35

01:08:35

01:13:44

9

9

HKG 11175

Quest

Patrick Slesinger

0.993

15:35:02

01:15:02

01:14:30

10

10

HKG 1507

Walawala

Steve Manning

1.117

15:27:11

01:07:11

01:15:03

11

11

HKG 2055

Reef Knot

C.L. Yu

1.027

15:42:14

01:22:14

01:24:27

12

12

HKG 2101

Apsara

Mike Sleightholme

1.039

15:41:54

01:21:54

01:25:06

13

13

HKG 1347

Calamansi

Ross Dawson

0.995

dns

dns

dns

-

15

Race 4

Course

Start Time

IRC Division C

4

14:20:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 2133

Sai Kung Belle

Jamie McWilliam

0.889

15:33:45

01:13:45

01:05:34

1

1

HKG 9546

Impala 1

Mike Burrell

0.890

15:36:08

01:16:08

01:07:46

2

2

HKG 2233

Paddy B

Hong Kong Sea School / Chan Yuk Wah

0.890

15:37:20

01:17:20

01:08:50

3

3

HKG 787

Sex Drive

Deborah Fu

0.904

15:39:27

01:19:27

01:11:49

4

4

1045

Moll

Philip Bowring

0.890

15:41:09

01:21:09

01:12:13

5

5

HKG 1066

Boss Hogg

Francis Cheung

0.890

15:41:40

01:21:40

01:12:41

6

6

235

Pied Piper

Russell Worth

0.890

15:47:28

01:27:28

01:17:51

7

7

HKG 716

Ling Yuan

Henry Wong

0.890

dns

dns

dns

-

10

C1047

Taxi

Dennis Chien

0.894

dns

dns

dns

-

10

 

Race 3

Course

Start Time

IRC Division A

6

12:35:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 2238

Ffreefire 52

Sam Chan

1.334

13:10:56

00:35:56

00:47:56

1

1

HKG 600

Jelik

Frank Pong

1.462

13:08:05

00:33:05

00:48:22

2

2

HKG 2166

Fortis Mandrake

Burns / Kinmonth

1.286

13:14:27

00:39:27

00:50:44

3

3

HKG 2228

Microlab Moonlight Shadow

Adam Ng c/o Frank Pong

1.291

dns

dns

dns

-

5

Race 3

Course

Start Time

Premier Cruising

6

12:35:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

6188

Strewth

Geoff Hill

1.156

13:20:05

00:45:05

00:52:07

1

1

CAY 8888

Moonblue II

Peter Churchouse

1.241

13:19:29

00:44:29

00:55:12

2

2

HKG 1887

Moonblue

Andrew Rickards

1.159

13:23:40

00:48:40

00:56:24

3

3

HKG 1092

Cave Canem

Simon Boyde

1.009

13:33:42

00:58:42

00:59:14

4

4

2082

Blauwvoet

Marcel Liedts

1.180

dns

dns

dns

-

6

Race 3

Course

Start Time

IRC Division B

6

12:40:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 1642

Mistress Margarita

Helmuth Hennig

0.992

13:30:59

00:50:59

00:50:35

1

1

138056

Stella

Roland Buser

1.115

13:27:50

00:47:50

00:53:20

2

2

HKG 1978

Jaywalker

Paul Bankowski

1.153

13:27:08

00:47:08

00:54:21

3

3

1832

Dexter

Lowell Chang

0.986

13:35:26

00:55:26

00:54:39

4

4

HKG 1996

Joyride

Alan Chua

1.032

13:33:41

00:53:41

00:55:24

5

5

HKG 2090

Red Kite

Anthony Root

1.014

13:35:14

00:55:14

00:56:00

6

6

HKG 1507

Walawala

Steve Manning

1.117

13:30:40

00:50:40

00:56:36

7

7

HKG 10135

Roxanne

Peter McCaffery

0.984

13:38:04

00:58:04

00:57:08

8

8

HKG 11175

Quest

Patrick Slesinger

0.993

13:37:34

00:57:34

00:57:10

9

9

HKG 1822

Rampage

Denis Ma

1.084

13:33:07

00:53:07

00:57:35

10

10

HKG 2302

Team Simpson Marine

Inge Strompf-Jepsen

1.075

13:34:05

00:54:05

00:58:08

11

11

HKG 2101

Apsara

Mike Sleightholme

1.039

13:38:16

00:58:16

01:00:32

12

12

HKG 2055

Reef Knot

C.L. Yu

1.027

13:43:07

01:03:07

01:04:49

13

13

HKG 1347

Calamansi

Ross Dawson

0.995

dns

dns

dns

-

15

Race 3

Course

Start Time

IRC Division C

6

12:40:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 2133

Sai Kung Belle

Jamie McWilliam

0.889

13:36:54

00:56:54

00:50:35

1

1

HKG 9546

Impala 1

Mike Burrell

0.890

13:40:15

01:00:15

00:53:37

2

2

HKG 787

Sex Drive

Deborah Fu

0.904

13:40:04

01:00:04

00:54:18

3

3

HKG 2233

Paddy B

Hong Kong Sea School / Chan Yuk Wah

0.890

13:41:36

01:01:36

00:54:49

4

4

1045

Moll

Philip Bowring

0.890

13:42:54

01:02:54

00:55:59

5

5

HKG 1066

Boss Hogg

Francis Cheung

0.890

13:46:07

01:06:07

00:58:51

6

6

235

Pied Piper

Russell Worth

0.890

13:52:36

01:12:36

01:04:37

7

7

HKG 716

Ling Yuan

Henry Wong

0.890

dns

dns

dns

-

10

C1047

Taxi

Dennis Chien

0.894

dns

dns

dns

-

10

Race 3*

Course

Start Time

HKPN Division

1

12:52:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

Regatta HKPN

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 543

Silenus

Nick Southward

1074

16:20:54

03:28:54

03:14:30

1

1

C649

Xanadu II

Martin Wong

1028

16:13:15

03:21:15

03:15:46

2

2

HKG 1135

G.A.

Arthur Ho

974

16:10:01

03:18:01

03:23:18

3

3

HKG 1698

No One Else

Emily Chan

878

15:52:37

03:00:37

03:25:43

4

4

C2066

Thea

Peter Forsythe

910

16:29:48

03:37:48

03:59:20

5

5

HKG2017

Cassini

Philippe Cotillon

875

16:31:54

03:39:54

04:11:19

6

6

 

Race 2

Course

Start Time

IRC Division A

7

10:30:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 600

Jelik

Frank Pong

1.462

11:18:20

00:48:20

01:10:40

1

1

HKG 2238

Ffreefire 52

Sam Chan

1.334

11:24:45

00:54:45

01:13:02

2

2

HKG 2166

Fortis Mandrake

Burns / Kinmonth

1.286

11:28:50

00:58:50

01:15:40

3

3

HKG 2228

Microlab Moonlight Shadow

Adam Ng c/o Frank Pong

1.291

dnf

dnf

dnf

-

5

Race 2

Course

Start Time

Premier Cruising

7

10:30:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 1887

Moonblue

Andrew Rickards

1.159

11:43:57

01:13:57

01:25:42

1

1

6188

Strewth

Geoff Hill

1.156

11:44:13

01:14:13

01:25:48

2

2

HKG 1092

Cave Canem

Simon Boyde

1.009

12:00:55

01:30:55

01:31:44

3

3

2082

Blauwvoet

Marcel Liedts

1.180

dns

dns

dns

-

6

CAY 8888

Moonblue II

Peter Churchouse

1.241

dnf

dns

dns

-

6

Race 2

Course

Start Time

IRC Division B

7

10:35:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

138056

Stella

Roland Buser

1.115

11:46:25

01:11:25

01:19:38

1

1

HKG 1642

Mistress Margarita

Helmuth Hennig

0.992

11:58:57

01:23:57

01:23:17

2

2

HKG 1978

Jaywalker

Paul Bankowski

1.153

11:47:17

01:12:17

01:23:21

3

3

HKG 1996

Joyride

Alan Chua

1.032

11:56:59

01:21:59

01:24:36

4

4

1832

Dexter

Lowell Chang

0.986

12:01:14

01:26:14

01:25:02

5

5

HKG 10135

Roxanne

Peter McCaffery

0.984

12:05:09

01:30:09

01:28:42

6

6

HKG 1822

Rampage

Denis Ma

1.084

11:58:17

01:23:17

01:30:17

7

7

HKG 2302

Team Simpson Marine

Inge Strompf-Jepsen

1.075

11:59:21

01:24:21

01:30:41

8

8

HKG 11175

Quest

Patrick Slesinger

0.993

12:06:30

01:31:30

01:30:52

9

9

HKG 1507

Walawala

Steve Manning

1.117

11:56:45

01:21:45

01:31:19

10

10

HKG 2090

Red Kite

Anthony Root

1.014

12:06:16

01:31:16

01:32:33

11

11

HKG 2055

Reef Knot

C.L. Yu

1.027

12:12:35

01:37:35

01:40:13

12

12

HKG 2101

Apsara

Mike Sleightholme

1.039

ret

ret

ret

-

15

HKG 1347

Calamansi

Ross Dawson

0.995

dns

dns

dns

-

15

Race 2

Course

Start Time

IRC Division C

7

10:35:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 2133

Sai Kung Belle

Jamie McWilliam

0.889

12:04:42

01:29:42

01:19:45

1

1

HKG 9546

Impala 1

Mike Burrell

0.890

12:08:52

01:33:52

01:23:32

2

2

HKG 787

Sex Drive

Deborah Fu

0.904

12:08:02

01:33:02

01:24:06

3

3

HKG 2233

Paddy B

Hong Kong Sea School / Chan Yuk Wah

0.890

12:09:49

01:34:49

01:24:23

4

4

HKG 1066

Boss Hogg

Francis Cheung

0.890

12:13:40

01:38:40

01:27:49

5

5

1045

Moll

Philip Bowring

0.890

12:21:32

01:46:32

01:34:49

6

6

235

Pied Piper

Russell Worth

0.890

12:28:34

01:53:34

01:41:04

7

7

C1047

Taxi

Dennis Chien

0.894

dnf

dnf

dnf

-

10

HKG 716

Ling Yuan

Henry Wong

0.890

dns

dns

dns

-

10

Race 2*

Course

Start Time

HKPN Division

2

10:40:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

Regatta HKPN

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 1135

G.A.

Arthur Ho

974

11:49:23

01:09:23

01:11:14

1

1

HKG 1698

No One Else

Emily Chan

878

11:43:45

01:03:45

01:12:36

2

2

HKG 543

Silenus

Nick Southward

1074

12:00:58

01:20:58

01:15:23

3

3

C2066

Thea

Peter Forsythe

910

11:53:07

01:13:07

01:20:21

4

4

HKG2017

Cassini

Philippe Cotillon

875

12:08:03

01:28:03

01:40:38

5

5

C649

Xanadu II

Martin Wong

1028

ocs

ocs

ocs

-

7

 

Race 1

Course

Start Time

IRC Division A

10

12:00:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 600

Jelik

Frank Pong

1.462

14:08:20

02:08:20

03:07:37

1

1

HKG 2166

Mandrake

Burns / Kinmonth

1.286

14:32:15

02:32:15

03:15:48

2

2

HKG 2238

Ffreefire 52

Sam Chan / Russ Parker

1.334

14:28:39

02:28:39

03:18:18

3

3

HKG 2228

Microlab Moonlight Shadow

Adam Ng c/o Frank Pong

1.291

14:40:06

02:40:06

03:26:41

4

4

Race 1

Course

Start Time

Premier Cruising

10

12:00:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

6188

Strewth

Ben Johnson / Geoff Hill

1.156

14:55:59

02:55:59

03:23:26

1

1

HKG 1887

Moonblue

Andrew Rickards

1.159

15:01:38

03:01:38

03:30:31

2

2

CAY 8888

Moonblue II

Peter Churchouse

1.241

14:52:36

02:52:36

03:34:12

3

3

2082

Blauwvoet

Marcel Liedts

1.180

15:05:27

03:05:27

03:38:50

4

4

HKG 1092

Cave Canem

Simon Boyde

1.009

15:38:10

03:38:10

03:40:08

5

5

Race 1

Course

Start Time

IRC Division B

5

12:05:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

138056

Stella

Roland Buser

1.115

14:30:17

02:25:17

02:41:59

1

1

1832

Dexter

Lowell Chang

0.986

14:50:27

02:45:27

02:43:08

2

2

HKG 1996

Joyride

Alan Chua / George Hackett

1.032

14:43:54

02:38:54

02:43:59

3

3

HKG 1978

Jaywalker

Paul Bankowski

1.153

14:28:36

02:23:36

02:45:34

4

4

HKG 1642

Mistress Margarita

Helmuth Hennig

0.992

14:52:53

02:47:53

02:46:32

5

5

HKG 1347

Calamansi

Ross Dawson

0.995

14:53:09

02:48:09

02:47:19

6

6

HKG 1822

Rampage

Denis Ma

1.084

14:39:47

02:34:47

02:47:47

7

7

HKG 1507

Walawala

Steve Manning

1.117

14:37:57

02:32:57

02:50:51

8

8

HKG 2302

Team Simpson Marine

Simpson Marine Ltd. / Inge Strompf-Jepsen

1.075

14:44:19

02:39:19

02:51:16

9

9

HKG 2090

Red Kite

Anthony Root

1.014

14:56:43

02:51:43

02:54:07

10

10

HKG 10135

Roxanne

Peter McCaffery

0.984

15:08:26

03:03:26

03:00:30

11

11

HKG 2055

Reef Knot

C.L. Yu

1.027

15:05:46

03:00:46

03:05:39

12

12

HKG 2101

Apsara

Mike Sleightholme

1.039

15:03:45

02:58:45

03:05:43

13

13

HKG 11175

Quest

Patrick Slesinger

0.993

15:12:12

03:07:12

03:05:53

14

14

Race 1

Course

Start Time

IRC Division C

5

12:05:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

TCC

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 2133

Sai Kung Belle

Jamie McWilliam

0.889

15:06:08

03:01:08

02:41:02

1

1

HKG 787

Sex Drive

Deborah Fu

0.904

15:10:30

03:05:30

02:47:42

2

2

HKG 716

Ling Yuan

Henry Wong

0.890

15:14:28

03:09:28

02:48:38

3

3

C1047

Taxi

Dennis Chien

0.894

15:14:49

03:09:49

02:49:42

4

4

HKG 2233

Paddy B

Hong Kong Sea School / Chan Yuk Wah

0.890

15:19:36

03:14:36

02:53:12

5

5

HKG 9546

Impala 1

Mike Burrell

0.890

15:19:56

03:14:56

02:53:29

6

6

1045

Moll

Philip Bowring

0.890

15:22:14

03:17:14

02:55:32

7

7

HKG 1066

Boss Hogg

Francis Cheung

0.890

15:23:16

03:18:16

02:56:27

8

8

235

Pied Piper

Russell Worth

0.890

15:41:59

03:36:59

03:13:07

9

9

Race 1*

Course

Start Time

HKPN Division

6

12:10:00

Sail No.

Boat Name

Owner / Skipper

Regatta HKPN

Finish Time

Elapsed Time

Corrected Time

Place

Points

HKG 543

Silenus

Nick Southward

1074

15:03:05

02:53:05

02:41:09

1

1

HKG 1135

G.A.

Arthur Ho

974

14:53:59

02:43:59

02:48:22

2

2

HKG 1698

No One Else

Emily Chan

878

14:44:18

02:34:18

02:55:44

3

3

C2066

Thea

Peter Forsythe

910

14:58:40

02:48:40

03:05:21

4

4

C649

Xanadu II

Martin Wong

1028

15:22:53

03:12:53

03:07:38

5

5

HKG2017

Cassini

Philippe Cotillon

875

14:59:47

02:49:47

03:14:02

6

6

 

For further details about China Coast Race Week, please contact Alex Johnston by e-mail or call 
+852 2239 0362