Appointed Committees 2016/2017

In alphabetical order...

China Sailing Sub-Committee
Walder Ip - Chairman
Ben Chong
Ben Lau
Sunny Leung
Spencer Suen
Sunny Wu
Tina Yu
Tiger Zeng
 
 
Club Committee
Denis Martinet - Chairman
Joseph Kwok - Chairman, Projects and Facilities Sub-Committee
Simon Soo - Chairman, Kellett Island Sub-Committee
Maiyo Hood - Chairman, Middle Island Sub-Committee
Sam Levine - Chairman, Shelter Cove Sub-Committee
Grace Leung - Chairman, Family Panel Sub-Committee
Oliver Boote - Chairman, Young Members Sub-Committee
Joyce Wong - Club Communications
Mark Welles - Chairman, IT Working Group
 

 

Coastal Rowing Sub-Committee
Chong Wee Khoon - Chairman
Richard Buckley
Mark Hughes
Guillermo de las Casas Vasquez
Paul Kidman
James Lumsdaine
Irene Or
Stephen Pang
Carolyn Williams
 
 

Communications Committee
Joyce Wong - Chairman
Sheila Chan
Wendy Lee
Frances Leung
Ng Kong Wan
Guy Parsonage
Peter So

 

Family Panel Sub-Committee
Grace Leung - Chairman
Cecilia Wong - Co-Chairman
Kady Buchanan
Gardian Fong
Andrea Richey
Wing Soo
Danny Ting
Abraham Van Olphen
Laurence Wong

 
Finance Committee
George Li - Chairman
Ramon Archer - Assistant Honorary Treasurer
Andrew Barclay
Joseph Chu
Han Kotterman
Anthony Ngai
Emmanuel Pitsilis
Warwick Simons
Martin Tornberg
Nelson Wong
 
 

Fine Rowing Sub-Committee
Philip Moralee – Chairman
James Cooper
Philip Crinion
Natalie Kwan
Aleksey Mironenko
Calvin Ng
Guy Parsonage
Dominic Wong

 

IT Working Group
Mark Welles - Chairman
Donald Austin    
Darren Catterall    
Sunny Chai    
Cameron Ferguson    
Christoph Ganswindt    
Peter Ngan    
Naomi Walgren - SailCom representative

 
Kellett Island Development
KID - Design Focus Group

Robert Stoneley - Chairman
John Woo - Chairman
 
 

KID - Funding Working Group
George Li - Chairman
Ramon Archer
Andrew Barclay
Joseph Chu
Han Kotterman
Anthony Ngai
Martin Tornberg
Nelson Wong

 
KID - Management Working Group
Mark Bovaird - Chairman
 
 
KID - Project Steering Committee
Robert Stoneley - Chairman
John Woo - Chairman
Ramon Archer
George Li    
Denis Martinet    
Graham Tier    
Mark Whitehead  
 
 

Kellett Island Sub-Committee
Simon Soo - Chairman
Sophia Chan
Cowen Chiu
Kevin Chung
Christopher Collins
Donald Day
Hugh Kerridge
Terrence Lee
Grace Leung
Manson Ma

Marine Sub-Committee
Lucy Sutro - Chairman
Gianni Aprea
Virgile Bertrand
Ben Chong
Mark Dowding
Greg Jarzabkowski
Russ Parker
David Salter
 
 
Membership Matters Sub-Committee
Mark Yeadon - Chairman

Thomas Cheung
Philip Crinion
Mark Parker
Anthony Root
Herman Wong
Raymond Wu
Cem Yurdum

 
Middle Island Sub-Committee
Maiyo Hood - Chairman
Kam Fung
Dimitri Hardouin-Deleuze
Mark Hughes
Susan Man
Calvin Ng
Jonathan Roberts
Gerry Sonnemans
Alec Tracy
Liz Wray
Nominating Committee

Robert Stoneley - Chairman
Joachim Isler
Adrian Pang
Spencer Suen
Inge Strompf-Jepsen
Mark Whitehead
John Woo

 
Paddle-Sports Sub-Committee
Francesca Zino - Chairman
Gianni Aprea    
Clarissa Becker    
Stephen Chan    
Wayne Crossley    
Melissa Davis    
Erin Juhl    
Bonita Leung    
Jean-Francois Tremblay    
Ryan Whelan
 
 
Projects & Facilities Sub-Committee
Joseph Kwok - Chairman
Cheng Kwok Wai
Vincent Chiu
Wayne Crossley
Catherine Edwards
Eva Liu
Miriam Tsang
Carl Wilkinson
Jason Woo
 
 

Race Management Sub-Committee
David Norton - Chairman
Fraser Boyd
Sheila Chan
Ben Harding
Inge Strompf-Jepsen
Barry Truhol
Victor Tsien
Elberti Uiterwaal-Postma

 
Sailing Development Sub-Committee
Chin Yew Seah - Chairman
Mathieu Brummer
Sophia Chan
Peter Hammond
Nick Harper
Hugh Kerridge
Glyn Thompson
Herman Wong
 
 
Shelter Cove Sub-Committee
Sam Levine - Chairman
Patrick Budden
Lena Chi
Carl Krokstaede
Olivia Lennox-King
David Leung
Elizabeth Reid
Patrick Sherriff
Robert Vart
Peter Wilkinson
 
 
Strategic Liaison & Planning Committee
John Woo - Chairman
Ian Brownlee     
Joachim Isler
George Li    
Denis Martinet    
Ng Kong Wan     
Adrian Pang    
Simon Soo    
Lucy Sutro    
Paul Zimmerman - Advisor
 
 
Young Members Sub-Committee
Oliver Boote - Chairman
Esther Bland
Jeremy Cheung
Christina Cully
Simon Murray
Christina Park
Henrik Toernell
Sidney Tang
Niall Westley
Cem Yurdum
 
 
Youth Rowing Development Sub-Committee
Chris Hanselman - Chairman
Angelina Bussinger
Matthew Hanselman
Stephen Hay
Garth Hughes
Liz Knight
Lui Kam Chi
Rufus Southwood